Odkrywanie tajemnic zamku
     
    Od początku lipca rozpoczęły się kompleksowe badania archeologiczne ciechanowskiego zamku (związane z doprowadzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej). Badania zakrojone na szeroką skalę, obejmujące większy obszar, niż działania Pracowni Konserwacji Zabytków w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, badania o znaczeniu niebagatelnym dla poznania pełnej historii obiektu.

    Prace prowadzone są na dwóch odcinkach: na zewnątrz murów obwodowych, przy kurtynie zachodniej (na północ od obecnej bramy) i na dziedzińcu zamkowym. W obu przypadkach zaobserwowano pewne prawidłowości dotyczące dawnych badań archeologicznych. Otóż, ówczesne prace były prowadzone wyraźnie pod kątem potrzeb realizacji architektonicznych, np. w wypadku wykopów na zewnątrz murów, odsłaniały one jedynie górną powierzchnię konstrukcji drewnianych, nigdzie nie pokazując ich w całej okazałości. A jest co podziwiać! Potężne dranice dębowe, o długości ponad 5 m, umocnione gęsto bitymi palami dębowymi wyznaczają brzegi fosy od strony murów zamkowych. Mury otacza jednolita warstwa gliny, o szerokości ok. 5 m, ułożona na podkładzie z gałęzi i drewna. Ta konstrukcja wzmacniająca mury zamku i zapobiegająca ich podmywaniu przez wodę, już została wstępnie wydatowana na podstawie badań dendrochronologicznych (mogą one wyznaczyć dokładnie rok ścięcia drzewa użytego do budowy) na lata po 1410 r. A więc książę Janusz I!
    A to sprawa zasadnicza dla daty powstania zamku. W trakcie budowy tej konstrukcji i wytyczania fosy, szerokiej na 16–18 m, zamek już istniał, na co wskazuje jednolita warstwa namuliska dochodząca do jego murów. Obecnie podawaną datę budowy zamku (1420 – 1429 r.) można między karty historii włożyć. Jest on prawdopodobnie zdecydowanie starszy (1350 – 1355?), za czym przemawiają także inne dokumenty historyczne i ówczesna sytuacja geopolityczna (niszczycielskie najazdy Litwinów na ziemie mazowieckie).
    Zamek ciechanowski odsłania swe tajemnice. Przedstawimy je w kolejnych relacjach z badań.

    MAREK PIOTROWSKI
     

    Umocnienie brzegów fosy od strony zamku

    Powyższy tekst pochodzi ze strony: http://www.tc.ciechanow.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=5078
    z dnia 08.08.2007
     

    Poprzednia                                     Strona 3                                  Następna